Jak vytvořit efektivní pracovní koutek

Práce z domova má celosvětově rostoucí trend. Před pandemií pracovalo z domova v České republice přibližně 4–5 % lidí, dnes je to již dvojnásobek. Ne každý má však v domě či bytě místnost, ve které by si mohl vytvořit pracovnu, proto si stále více lidí zařizuje pracovní koutky. Přinášíme vám několik tipů, jak si vytvořit co nejefektivnější pracovní prostor i v malé místnosti.

Pracovní koutek

Výběr správného místa

Pracovnu si můžete zřídit v samostatném pokoji nebo jako součást jiného pokoje. Nejčastěji k tomu lidé využívají obývací pokoj, který bývá dostatečně velký, abyste si tam vešly i pracovní koutek. Dalším důležitým faktorem je blízkost okna. Okno vám přes den poskytne dostatek přirozeného světla a čerstvý vzduch podpoří myšlení.

Vhodný nábytek

Jakmile si vyberete místo, kde si koutek vytvoříte, měli byste investovat do kvalitního vybavení:

  • Ergonomická židle by měla mít kvalitní oporu bederní páteře. Měla by být nastavitelná tak, aby se přizpůsobila vaší výšce.
  • Pracovní stůl by měl být dostatečně vysoký, abyste měli podepřené lokty a uvolněná ramena.
  • Dostatek organizérů a úložného prostoru: uklizené, organizované prostředí napomáhá soustředění.

Osvětlení

Ideální je, pokud pracujete přes den při přirozeném světle. Denní světlo přirozeně stimuluje produkci serotoninu, který přispívá k dobré náladě a vyšší energii. Je také šetrnější pro oči než umělé osvětlení, což snižuje namáhání zraku, bolesti hlavy a únavu. Pokud se však práci po setmění nevyhnete, je vhodné použít stolní lampy s neutrálním až chladným světlem (kolem 4000–6000 Kelvinů), které pomáhá zůstat soustředěný a produktivní.

Stolní LED lampa SpiraStolní lampa PasteloStolní lampa s chromovým stínítkem

Barvy a doplňky

Ideální barvy v místnosti, kde pracujete, jsou neutrální jako béžová, bílá či černá. Přidat můžete modré akcenty, například vázu nebo obraz, protože modrá zvyšuje produktivitu a kreativitu. Velmi vhodným doplňkem je také zelená v podobě rostliny, která podporuje koncentraci. Pro dobrý pocit a motivaci můžete přidat i oblíbený citát v rámečku.

Tip na závěr: Správné držení těla při dlouhé práci na počítači

  • Nastavte si monitor, aby byla jeho horní část obrazovky ve výšce očí nebo mírně níže. Vzdálenost od monitoru by měla být přibližně 50–70 cm. Obrazovka by měla být přímo před vámi, ne po straně.
  • Chodidla by měla být celou plochou na podlaze. Nohy v pravém úhlu (90°), kolena přibližně v úrovni boků. Sedací část židle by měla podepírat celá stehna.
  • Nezapomínejte na pravidelné přestávky, během kterých byste měli vstát od stolu a projít se. Vhodné je také ulevit očím pohledem na zeleň, pokud je to možné, a napít se vody.