Sníh je pryč, zůstaly už jen zimní mrazíky nad ránem a k večeru a přes den svítí slunce. To vše znamená jediné – přichází jaro. Tráva se začíná zelenat, sluneční paprsky nás nutí odložit zimní bundy a čím dál více nás to táhne do zahrady. Ačkoli jaro astronomicky začne jarní rovnodenností až 20. března, vy už teď můžete začít připravovat své zahrady.
Pozůstatky po zimě
Po zimě nám zůstává na zahradě spousta nepořádku. Ulomené větve, spadlé a zhnilé listí z pozdního podzimu, plevel nebo suché rostliny – to vše musí pryč. Dejte si záležet, aby vám zůstal čistý trávník a vydlážděné plochy.
Příprava půdy a záhonů
Potraviny jsou drahé a zelenina z dovozu plná pesticidů, proto každý určitě ocení bio zeleninu. Abyste však na zahrádce něco vypěstovali, musíte se o ni poctivě starat. Pořiďte si vyvýšené záhony. Zryjte půdu motykou nebo rýčem (asi do hloubky 20 – 30 cm). Přimíchejte kompost nebo hnojivo na zlepšení živin. Pokud je půda příliš kyselá, přidejte vápno.
Kontrola a údržba zahradního nářadí
Žádný správný zahradník se neobejde bez svého nářadí. Ostřete nůžky, motyky a sekačku. Pokud máte zavlažovací systém, zkontrolujte ho a případně opravte. Dokupte si nářadí, které vám může chybět. Důležitý je rýč, motyčka a konev na zalévání.
Výsadba a setí
Předpěstujte si zeleninu (rajčata, papriky, okurky). Zasejte první jarní plodiny. Mějte však na paměti, že první zelenina se sází podle teploty půdy a počasí. Některé druhy zvládnou i chladnější podmínky, jiné potřebují teplejší půdu. Do skleníku můžete zasadit salát, ředkvičky, špenát, kedluben. Přímo do zahrady (pokud není sníh a půda není zamrzlá): česnek (jarní), cibule ze sazečky, petržel, mrkev, špenát, hrášek. Přesazujte trvalky a cibuloviny, pokud je to potřeba.
Řezání stromů
Prvním krokem je odstranění suchých a zlomených větví. Druhým krokem je řez ovocných stromů, zde si však dejte pozor, každý druh má svá pravidla.
Jabloně a hrušky se řežou v únoru až březnu, odstraňte suché, poškozené a křížící se větve.
Slivky, meruňky a broskve se řežou v březnu až dubnu. Slivky řežte mírně, abyste neoslabili strom. Broskve řezejte až když začnou kvést, čímž podpoříte jejich plodnost.
Třešně a višně se řežou až po odkvětu nebo po sklizni, protože nesnášejí silný jarní řez – lepší je jejich řezání v létě.
Náš tip: Zahradní doplňky
Když už máte zahradu krásně vyčištěnou a připravenou, je čas ji zkrášlit. Na stromy můžete dát ptačí budku nebo krmítko. Na altánek zase zahradní zvoneček. Skalku vám zkrášlí zahradní figurky zajíce nebo sovy. Velmi praktický je také nástěnný kovový teploměr v retro designu. To vše a ještě mnohem více najdete- zde.