Velikonoce jsou jedním z největších svátků, nejen v křesťanském světě, ale i v kulturním a společenském životě mnoha národů. Spojují se s mnoha tradicemi, probouzením jara a života.
Původ
Tento svátek má kořeny v křesťanství a pojí se s ukřižováním a zmrtvýchvstáním Ježíše. Tyto události si věřící připomínají během Svatého týdne, který trvá od Květné neděle do neděle Zmrtvýchvstání a končí Velikonočním pondělím.
Symboly
Věděli jste o pohanském původu Velikonoc? Ještě před příchodem křesťanství byly jarní svátky součástí pohanských oslav plodnosti a probouzející se přírody. Právě v tomto období naši předkové uctívali božstva jara, plodnosti a nového života.
Některé velikonoční symboly, které známe dnes – jako například vajíčko, zajíček nebo pomlázka – mají kořeny v těchto předkřesťanských zvycích:
- Vajíčko bylo odjakživa symbolem života a znovuzrození
- Zajíček byl symbolem plodnosti
- Voda a pomlázka souvisí s očistou a silou přírody
Velikonoce ve světě
Ve světě se Velikonoce slaví různě, duch a myšlenka však zůstávají stejné.
Některé země jako Španělsko nebo Itálie kladou silný důraz na křesťanský původ. Ve městech pořádají dramatické procesí, kde napodobují ukřižování Krista. Lidé se scházejí v ulicích, modlí se a zpívají. Zvláště Řím se stává místem tisíců modlících se věřících.
V Německu a ve Velké Británii jsou Velikonoce spíše rodinným svátkem. V Německu chodí velikonoční zajíček, který rozdává dětem čokoládová vajíčka. Zajímavá je i tradice pálení dřeva, která symbolizuje konec zimy a příchod jara. Ve Velké Británii je známá tzv. „Egg Hunt“ – hledání vajíček na zahradách. Jde o oblíbenou dětskou tradiční hru.
V Americe se tento svátek spojuje s prezidentem a velikonočními vajíčky. Známá je událost „Easter Egg Roll“ v Bílém domě, kde děti kutálí vajíčka po trávníku spolu s prezidentem. Symbolika je veselá, hravá a zaměřená na děti.
Tradice u nás
U nás v Česku jde především o křesťanský svátek spojený s mnoha tradicemi. Mezi nejtypičtější patří malování vajíček – kraslic a výroba pomlázek. Na Zelený čtvrtek se pečou jidáše, které mají tvar uzlu, na kterém se oběsil Jidáš. Na Velký pátek lidé dodržují přísný půst. Na Bílou sobotu se pečou mazance – dříve slané, dnes sladké z vánočkového těsta. Jedí se až v neděli na Boží hod. V neděli se konají velké oslavy a setkání s rodinou.
Svatý týden vrcholí na Velikonoční pondělí. Kluci a muži chodí „na pomlázku“ a polévají ženy studenou vodou, což jim má přinést zdraví na celý rok. Na oplátku dostávají pohoštění v podobě jídla, panáčka dobré pálenky a čokoládové vajíčko.
Příprava domova
Přípravy domova zahrnují především velký jarní úklid. Do domácností přinášíme jaro a svěží pocit. Ozdobíme si příbytky tradičními velikonočními dekoracemi. Do kuchyně na stůl patří beránek. Do vázy se dají kočičky ozdobené kraslicemi – malovanými vajíčky. Do obýváku na poličky nebo nábytek můžete umístit dekorační sošky dřevěných nebo keramických zajíčků či oveček. Podle barev, které ladí s vaším interiérem, můžete zvolit i barvená vajíčka. Chybět nesmí ani proutěný košík plný čokoládových vajíček připravený pro koledníky. Pohovku oživí dekorační povlaky na polštáře. Více inspirace najdete zde.
Přejeme veselé Velikonoce!